Ekonomi

BIST 100 Endeksi Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi günün ilk yarısında 8.403,81 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

BIST 100 endeksi 8.403,81 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, saat 13:00 itibarıyla önceki kapanışa göre 9,77 puan ve yüzde 0,12 kazançla 8.335,07 puana ulaştı. Toplam işlem hacmi 67,3 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,52 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,18 değer kazandı. Sektör endekslerinden en çok kazanan yüzde 4,72 ile madencilik olurken, en çok kaybeden ise bankacılık oldu.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı ödemeler istikrarı verilerine göre cari işlemler hesabı 2023 yılı Temmuz ayında 5 milyar 466 milyon dolar açık verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sanayi üretim endeksi temmuz ayında aylık bazda yüzde 0,4 azalırken, yıllık bazda yüzde 7,4 arttı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağına dair artan beklentilerin etkisiyle küresel hisse senedi piyasalarında haftanın temkinli bir seyirle başladığını, bu hafta yoğun makroekonomik veri gündemine ek olarak, özellikle ABD’deki enflasyon verileri, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararının yatırımcıların odağı haline geldiğini söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed’in Eylül toplantısında politika faizini sabit bırakacağının kesin olduğunu belirten analistler, Fed’in Kasım toplantısında faiz oranını 25 baz puan artırma olasılığının arttığına dikkat çekti. yüzde 44’e çıkarak belirsizliği artırdı.

Cuma günü piyasaların kapanmasının ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, not görünümünü de 2 yıl sonra “negatif”ten “durağan”a yükseltti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, görünümün “durağan”a revize edilmesinin, kısa vadeli makrofinansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler istikrarı baskılarını hafifleten daha klasik ve dengeli bir politika bileşimine dönüşü yansıttığı vurgulandı.

Öğleden sonra ABD’de tüketici enflasyon beklenti verilerinin yurt dışında da takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.400 ve 8.500 puanın direnç, 8.300 ve 8.200 puanın ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

haberdargecit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu